خانه / زندگی دیجیتال / Digital life & زندگی دیجیتالی

Digital life & زندگی دیجیتالی

Digital life یا زندگی دیجیتالی امروزه تمام اطراف ما را احاطه کرده و عملا کیفیت زندگی همه ما را هم تحت تاثیر قرار داده است. به اطراف خودتان نگاهی بیندازید. تا چه حد زندگی شما لباس دیجیتالی به تن کرده است؟ تا چه حد شما تحت فرمان این ابزارها درآمده‌اید و تا کجا این ابزارها تحت فرمان شما هستند؟ ایا این ابزارها ما را در زندگی راحت‌تر و پرکیفیت‌تر یاری می‌دهند یا پشته‌ای بر دشواری‌های زندگی امروزه افزوده‌اند؟
تازه‌ترین آماری که اخیرا از سوی واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست منتشر شده، نشان می‌دهد که ایران در بین ۶۹ کشور جهان رده آخر آمادگی دیجیتال را کسب کرده است. رده آخر در حالی برای ایران به دست آمده که در طی دو سال اخیر کشور ما ۱۰ رتبه تنزل کرده است. اما این سقوط دیجیتال را نمی‌توان یک عقب‌گرد به حساب آورد چراکه حداقل از دو سال قبل تاکنون همه مردم شاهد رشد این ابزارها و سرویس‌ها در زندگی روزمره خود بوده‌اند.
در واقع عقب افتادگی دیجیتال ایران ناشی از رشد سریع‌تر کشورهای دیگر در زمینه بهره‌گیری از سازو برگ‌های دیجیتال است. گزارش واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست نیز نشان دهنده این موضوع است که همه کشورها از جمله ایران در این زمینه رشد داشته‌اند اما کشور ما با شتاب کمتری نسبت به دیگر کشورها در این مسیر قرار دارد.
امروزه شهروندان ایرانی، به طور مرتب در مواجهه با دستگاه‌ها و سرویس‌های الکترونیکی قرار می‌گیرند اما مشکل اصلی آنجاست که بسیاری از این سرویس‌ها و دستگاه‌ها تمام قابلیت‌های خود را در اختیار شهروندان قرار نمی‌دهند.
دستگاه‌های خودپرداز، پایانه‌های پرداخت الکترونیکی، سایت‌های اینترنتی دستگاه‌های دولتی بخشی از این ابزارها هستند که طی یکی دوسال اخیر شهروندان ایرانی از مواهب استفاده از آنها بهره برده‌اند. با این حال در بسیاری از اوقات وقفه‌ها و مشکلات این دستگاه‌ها و فقدان سرویس دهی آنان بر دردسرهای زندگی شهری افزوده‌اند.

Stocksy_txpc23da4fcY35000_Medium_190914-1024x682

رهام وزیری وبلاگ نویس و روزنامه‌نگار معتقد است ابزارهای دیجیتالی تا ۵۰ درصد زندگی او را تحت تاثیر قرار داده‌اند. او می‌گوید شارژرهای مختلف دستگاه‌های دیجیتال در واقع شارژ کننده زندگی ما هستند به طوری که با از کار افتادن هر کدام از آنها بخشی از زندگی ما نیز دچار وقفه می‌شود.
او معتقد است که که استفاده از ابزارهای دیجیتال علی‌رغم رشد شان هنوز عمق چندانی در زندگی ما پیدا نکرده است چراکه مجرای ورود تکنولوژی به کشور همواره از سوی دولت‌ها و حکومت‌ها تنگ‌تر شده و همین باعث کندی تطبیق زندگی مردم با تکنولوژی‌های جدید شده است.
بسیاری از مردم اعتقاد دارند هنوز خرید الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی و بسیاری از دیگر سرویس‌های الکترونیکی صرفا هنوز در حد تفریح و سرگرمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
طبیعی است با درگیر شدن اقشار بیشتر مردم با این ابزارها، مسیر استفاده از آنها نیز به سمت بهره گیری‌های حرفه‌ای و کاربردی‌تر تغییر می‌کند اما ایا با این سرعت رشد می‌توان انتظار رتبه بالاتری را در مقایسه با کشورهای دیگر داشت یا باید به حفظ رتبه آخر جهان دلخوش بود؟

یک نظر

  1. ممنون مفید بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>